Ako sa starať o mačku s chronickou hnačkou
Ako sa starať o mačku s chronickou hnačkou.
Keď nie je u mačky v poriadku zažívací trakt, môže trpieť chronickou hnačkou. V tomto článku sa pokúsime popísať ako pomôcť mačičke s chronickou hnačkou. Najčastejšie príznaky pre poruchu žalúdočno-zažívacieho traktu je hnačka a zvracanie. V tomto článku si vysvetlíme ako funguje zažívacie ústrojenstvo a ako sa môžeme pri týchto problémoch o mačku starať.
Tráviaci systém
Aby mačka mohla získať všetky živiny a vitamíny ktoré potrebuje, musí potravu dokonale stráviť, tj. musí tieto živiny a vitamíny rozložiť na základné časti. Trávenie začína v žalúdku a pokračuje tenkým črevom, kde sa živiny dostávajú do krvy stenou čreva. V hrubom čreve je zo zvyšku živín extrahovaná voda a privádzaná do krvného obehu. Tak vzniká pevná stolica.
Zápalové ochorenia čriev
Zápalové črevné ochorenia (Enteritis) vedú ku zlému tráveniu a príjmu živín. Keď má Vaša mačička zápal čriev, stráca na váhe a cíti sa vo všeobecnosti veľmi zle. Tieto zápalové ochorenia mávajú predovšetkým mladé mačky a príznakom je časté zvracanie a hnačka (zvracanie je v tomto prípade častejšie ako hnačka). Zverolekár Vám môže predpísať lieky zmenšujúce zápal ako aj špeciálnu antialergickú diétu. Hypoalergická diéta obsahuje len proteíny, uhľovodíky a zložky, ktoré nepôsobia dráždivo.
Chrípka hrubého čreva (Kolitis)
Kolitis je zápalové ochorenie hrubého čreva. Prvé príznaky sú námaha a problémy pri pokuse vyprázdňovania obsahu čriev. Pokiaľ má mačka defekáciu, zanecháva len malé krvavé množstvá príp. riedku hlienovitú hnačku. Koltis môže byť zapríčinené veľa faktormi napr.:
• Parazitmi
• Infekciou
• Alergiou na stravu alebo neznášanlivosť
Najdôležitejšie je likvidácia pôvodcov ochorenia čiže likvidácia parazitov a infekčných „budičov". Zverolekár odporučí Vašej mačke nejaký protizápalový prostriedok, pomocou ktorého ustúpi zápal a klinické symptómy sa zlepšujú. V určitých prípadoch Koltisu ako napríklad chronický idiopatický Koltis, môže správna strava zamedziť dlhodobému podávaniu protizápalových liekov.
Ochorenie pankreasu
Ochorenie pankreasu vedie ku zvracaniu a bolestiam brucha mačky. Presná príčina je väčšinou neznámeho pôvodu. V každom prípade sa stav zhoršuje podávaním krmiva s vysokým obsahom tukov, prípade podávaním zvyškov ľudských jedál. Keď Vaša mačka trpí akútnym ochorením pankreasu musí byť bezpochyby trvale ošetrovaná zverolekárom a musí prijímať tekutiny a stravu intravenózne. Nesmiete mačičku niekoľko dní kŕmiť a dokonca nesmie prijímať ani vodu, aby pankreas netvoril enzýmy (tráviace kyseliny). Keď bude môcť Vaša mačka znovu prijímať potravu, bude Vám pravdepodobne zverolekár radiť krmivo, ktoré je ľahko stráviteľné a z nízkym obsahom tukov.
Ako sa starať o zviera s ochorením zažívacieho traktu
Keď Vaša mačka trpí nejakým ochorením zažívacieho traktu, musíte jej zabezpečiť správnu diétu. Každý, kto prichádza do styku so zvieraťom, predovšetkým rodina prípadne susedia, musia byť informovaný o tejto diéte a mačke nenosiť žiadne maškrty. Dávajte pozor, aby sa mačka nedostala ku nejakej strave z vonku, alebo z odpadkového koša. Poraďte sa so svojím zverolekárom o správnej diéte pre Vašu mačku. Choré mačky by mali dostávať chutné, ľahko stráviteľné a vysokovýživné krmivo. Podporuje to výstavbu poškodených tkanív a vyzdravenie.