Ako sa starať o perzskú mačku
Ako sa správne starať o perzskú mačku
Česanie:
Perzské mačky sa svojim výzorom zaraďujú medzi najatraktívnejšie plemeno, kladú však vysoké nároky na udržiavanie srsti. Čo najviac ovplyvňuje kvalitu srsti perzskej mačky ? Je to predovšetkým kvalitná strava a denné česanie. Náročnosť česania nespočíva v jeho časovom trvaní /samotné česanie trvá 1-2 minúty/, ale v jeho pravidelnosti.
Ako a čím češeme perzskú mačku:
Potrebujeme kovový hrebeň so širšími medzerami, kefu so zahnutými kovovými zubami, hrebeň s otočnými zubami.
Mačku češeme najprv hrebeňom s širšími zubami, začneme od chrbta, boky, hrudník, brucho, zadné nohy. Češeme PO SRSTI! Chvost češeme len týmto hrebeňom, alebo hrebeňom s otočnými zubami a veľmi opatrne, aby sme srsť nevytrhali /prípadne chvost nečešeme vôbec/. Srsť na chvoste totiž dorastá až 7 mesiacov. Týmto spôsobom srsť rozčešeme a odstránime prípadné menšie zlepence. Potom učešeme mačku rovnakým spôsobom po srsti hrebeňom s užšími medzerami, pridáme česanie pod prednými labkami a medzi zadnými nohami . Nakoniec češeme mačku kefou so zahnutými zubami po celom tele, najprv po srsti a potom PROTI SRSTI. Vždy začíname na chrbáte za hlavičkou.
Niektoré mačky česanie vychutnávajú, iné ho považujú za trest a patrične nám to dávajú najavo. Práve u týchto jedincov doporučujem pravidelne denne česať. Mačka to časom začne vnímať ako „nevyhnutné zlo" a naučí sa ho tolerovať.
Ak ju budete česať raz za týždeň, mačka sa bude snažiť vykrútiť z nepríjemnej povinnosti až to postupne môže prerásť do agresívnej reakcie. I vy sami to budete neustále odkladať. Nakoniec, keď už sa odhodláte, bude mačka celá zauzlená. Odstraňovanie zlepencov je neporovnateľne náročnejšie /aj na čas/ a pre mačku bolestivejšie ako bežné denné česanie. Nehovoriac o tom, že často zostanú jediným riešením už iba „nožnice". Faktom však je, že práve takýmto pre mačku bolestivým zásahom ju iba utvrdíte v tom, aby nabudúce sa česaniu aktívnejšie bránila.
Čistenie očí:
Ku každodennej opatere patrí aj čistenie očí !
Všetky mačky so skráteným nosom /perzské, exotické/ „plačú". Je to normálny jav, výtok z očí je číri alebo nažltlý. Čím má mačka kratší nos, tým viac „plače". Ak nechceme, aby mačke špatili tváričku hnedé škvrny pod očami, musíme ich denne čistiť. Doporučujem používať striedavo vlažnú vodu, Borovú vodu, Opthal a špecialnu vodičku „Diamond Eye". Navlhčíme kúsok handričky /gázy/ prípravkom, dôkladne vytrieme kútik a okolie očí a ešte do vlhkej srsti pod očami votrieme prstom troška detského púdru Johnson, ale tak, aby sa púder nedostal do očí. Prebytočný púder vytrieme suchou handričkou. Pri veľkom zafarbení srsti je potrebné postup opakovať.
Čistenie uší:
Uši kontrolujeme priebežne, pri manipulácii s mačkou. Ak sa v ušnici vyskytne veľa nahromadeného mazu, odstránime ho najlepšie olejom /aj jedlým/ a kúskom vaty. Ak mačka vytrvalo niekoľko dní potriasa hlavou, prípadne citlivo reaguje na dotyk uší, vyhľadajte veterinára.
Pudrovanie mačky:
Na odstránenie bežnej nečistoty a mastnoty v srsti mačky sa používa púder. Používame buď špeciálny púder /napr. Gimpet/, ale veľmi dobre poslúži aj detský púder Johnson. Púder srsť čistí, odmasťuje a znižuje tvorbu zlepených chumáčov. Je však potrebné ho z srsti dôkladne vyčesať. Pri pudrovaní mačky dávame pozor, aby sme nezasiahli tvár a dýchacie cesty /mohli by sme spôsobiť vdýchnutie púdru a tým zápal plúc/. Doporučujem pudrovať 1 x týždenne, hlavne srsť pri ušiach a pod bradou, u kocúrov nezabúdať na mazové žľazy na chvoste ! U plnofarebných peržanov púder „zmatní" farbu srsti, preto nepudrujte mačku tesne pred tým ako sa s ňou chcete niekomu pochváliť.
Strihanie pazúrikov:
Používame špeciálne klieštiky. Striháme len pazúriky na predných labkách. Striháme aj keď si ich mačka sama na škrábadle /alebo inde/ obrusuje. Predídeme tak bolestivým škrabancom, ktoré sa nám stanú nedopatrením alebo pri hre. Niektoré mačičky sa do lovenia /hry/ natoľko pohrúžia, že úplne zabudnú, že Vaša ruka nie je žiadna myš. Výsledkom je naša bolesť a zmätený pohľad nášho miláčka, ktorý „nechápe".
Zásadne striháme len pri dobrom svetle a mačku pri tom pevne držíme. Striháme len tzv bielu časť. Keď stlačíme packu, pazúriky sa vystrčia. Proti svetlu zreteľne vidíme tzv „ružovú časť". Je to časť, ktorá je prekrvovaná. Snažte sa do tejto časti nikdy nezastrihnúť, je to pre mačku veľmi bolestivé. Preto strihajte kúsok pod ružovou časťou. Strihajte radšej častejšie a menej. Pokiaľ mačka nemá so strihaním pazúrikov negatívnu skúsenosť /zastrihnutie do mäsa/ strihaniu sa nebráni.
Ako kúpeme mačku:
Na kúpanie musíme mať predovšetkým dostatok času. Mačka sa musí nielen vykúpat, ale aj dôkladne vysušiť, inak by mohla dostať zápal plúc. Taktiež je vhodné, keď kúpu dve osoby / pomocník môže byť aj dieťa/. Pred kúpaním ostriháme drápky a dôkladne rozčešeme !!! Samotné kúpanie je lepšie prevádzať vo vaničkách ako sprchovaním. Zvuk sprchy vyvoláva stres a strach a taktiež nezmyje dokonale šampon zo srsti. Preto je lepšia vanička, ktorá však musí byť tak vysoká, aby bola celá mačka, okrem hlavy, ponorená vo vode. Používame buď špeciálny šampón Gimpet na perzské mačky, detský Johnson šampon, alebo iný hypoalergický senzitivny s pH 5,5. Ďalej si pripravíme dobre sajúcu osušku alebo uteráky.
Do vaničky napustíme vodu, ktorá musí byť trochu teplejšia ako pre bábätko /mačky majú vyššiu normálnu teplotu ako ľudia/. Mačku pevne uchopíme do jednej ruky a pomaly ponoríme do vaničky. Hlasom ukľudňujeme. Druhou rukou jemne hladíme a namáčane srsť až na kožu. Podstatné je stále mačku jednou rukou pevne držať, aby sa nevyšmykla a nevyskočila z vane. Ani na okamih nesmiete stisk uvolniť !!! Keď je kožúštek mokrý, hlavičku samozrejme vynecháme, votrieme rozriedený šampon. Šampónujeme jemným hnietením, aby sa srsť príliš nezachlpila a nepolámala. Pri šampónovaní labiek a chvosta sa zíde pomoc druhej osoby. Šampón spláchneme vo vaničke a zopakujeme našampónovanie. Druhá osoba zatiaľ vymení vodu vo vaničke. Pri oplachovaní je dôležité vodu vo vaničke niekoľko krát vymeniť /4-5- krát/, aby sa srsť dôkladne opláchla a nezostali na nej zvyšky šampónu. Do poslednej vody sa môže pridať pár kvapiek octu, alebo citróna, aby sa šampón ľahšie zneutralizoval. Ale pozor, mačka ocot ani citrón neznáša, takže fakt len pár kvapiek. Keď je mačka dôkladne opláchnutá, zabalíme ju do osušky. Nesmieme zabúdať, že mačka je počas kúpeľa vystrašená, preto ju musíme po celý čas jemne upokojovať a v žiadnom prípade na ňu nesmieme kričať.
Keď sa mačka v osuške trochu osuší, môžeme pristúpiť k jej fénovaniu. Použijeme fén s čo najtichším chodom a fénujeme na najnižšom stupni, pritom nesmieme mačke fúkať do tváre a uší. Rukou jemne srsť prehrabávame. Fúkame proti srsti !!! Až keď je srsť polosuchá môžeme mu prečesať riedkym hrebeňom. Mačku však pustíme, až keď je skoro úplne suchá, ale aj tak jej v ten deň nedovolíme ísť von, alebo do okna, držíme ju v teplej miestnosti.
Ako mačku vychovávame:
Mačka nie je pes, takže od nej ani nečakajme, že sa tak bude správať. Mačky sú však veľmi inteligentné a s trochou snahy ich môžeme naučiť správať sa tak, ako si predstavujeme. Od začiatku budujte vzťah na dôvere a pristupujte k mačke s kľudom a trpezlivosťou. Iba mačka, ktorá Vám dôveruje, Vám príde priasť do lona a vie Vám naplno prejaviť svoju priazeň. A to je to, po čom túžime a prečo ich príjmame do svojich životov.
NIKDY mačku nebite !!! Mačka Vám úder nikdy neodpustí a natrvalo naruší Váš vzťah. Keď už vám prasknú nervy, použite na to napr. noviny, ale nikdy nie ruku. Ako výbornú výchovnú metódu doporučujem rozstrekovač vody. Musíte ho mať však stále pri ruke, pretože, aby ste dosiahly správny výchovný efekt, musíte mačku prichytiť pri čine !!! Napr. keď chcete mačke vysvetliť, že stôl je miesto, kam nesmie chodiť, postriekajte ju /stačí pár kvapiek/ keď na stôl vylezie, nie vtedy, keď už uteká po byte so šunkou v papuľke.
Mačka je tvor veľmi čistotný a nikdy nevykonáva potrebu mimo určeného miesta. V prípade, že mačka začne byť nečistotná, chce nám tým vyjadriť svoju nespokojnosť. Namiesto trestu hľadajte príčinu, prečo mačka zmenila správanie. Príčiny môžu byť rôzne. Často aj také, ktorým Vy neprikladáte dôraz. Napr. presťahovanie niektorého nábytku, prítomnosť osoby, ktorú mačka nemá rada, zmena Vášho životného štýlu, strata Vašej pozornosti. Príčin môže byť skutočne veľa, ale pôvodcom je vždy človek.
Prosím o poradenie. Za odpoveď vopred ďakujem.
(Frederika, 21. 6. 2016 12:04)