Metabolický stres
Metabolický stres
Metabolický stres je komplexný jav. Mačky vnímajú metabolický stres pokiaľ sú negatívne ovplyvnené normálnou funkciou tela. Akýkoľvek vplyv na fyziológiu, biochemické reakcie, zmenu prostredia, či zásah do výživy pôsobí negatívne. Prevencia metabolického stresu môže byť dosiahnutá vylúčením negatívnych vplyvov. Predovšetkým je to otázka vplyvu na výživu, dôležitosť zachovania nutričnej rovnováhy. Redukcia týchto negatívnych vplyvov sa prejaví rôzne.
Zásah do krmiva, resp. diéty môže hrať rozhodujúcu úlohu v prevencii a redukcii metabolického stresu. Je teda dôležité prihliadať k nasledujúcim špecifickým faktorom:
1. ENERGIA
Je nenahraditeľnou súčasťou kŕmnej dávky. Hlavný je vzťah energie krmiva a potreba zvieraťa vzhľadom k záťaži. Tento vzájomný vzťah pri negatívnom pomere má za následok obezitu a neskôr metabolické problémy. Enegretická zložka vstupuje do všetkých metabolických procesov. Relatívne lacný zdroj energie sú uhľohydráty – škrob, cukor, vláknina – problém všaj je v ich pomerne nízkej koncentrácii, čo spôsobuje veľký objem a teda I náročnosť na zaťaženie tráviaceho traktu. Určité množstvo vlákniny má však dôležitú rolu v potrave – napr. vytvorenie správnej stolice… Koncentrovanejší zdroj energie a teda i výživnejší sú tuky. Tuk ovplyvňuje chutnosť krmiva a zároveň je donorom vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K). Okrem toho je tuk zdrojom mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre zdravú kožu a srsť a funkčnosť nervového systému. Prekročením limitu sa tuk nevstrebáva a tak ide rovno von, čo sa prejaví riedkou stolicou, ale hlavne stratou vody a vitamínov.
2. PROTEÍNY A AMINOKYSELINY
Mačky by mali dostávať takú détu, ktorá je adekvátna a má vyrovnaný pomer aminokyselín. Zvýšené množstvo proteínov a následne aj dusíka negatívne pôsobí na zviera a teda sú jedným z vplyvov vzniku stresu. Staršie zvieratá sú náchylnejšie k prebytku dusíkatých látok, čo má za následok poškodenie obličiek, pečene a ďalších orgánov. Bielkoviny nemajú síce rozhodujúcu úlohu ako zložka energie, avšak sú veľmi dôležité k obnove väčšiny buniek v tele, zúčastňujú sa procesu trávenia, ale aj hojenia, produkcii krvných buniek a aj rozmnožovaniu. Sú síce zdrojom energie, avšak organizmus nadmieru zaťažujú, predovšetkým pečeň. Dochádza k uvoľňovaniu amoniaku, resp. močoviny, ktorá je z tela odvádzaná prostredníctvom obličiek. Vysoká koncentrácia močoviny a teda aj následný zápach môže charakterizovať prekrmovanie potravou bohatou na dusíkaté látky. U bielkovín je dôležité brať ohľad predovšetkým na aminokyselinový profil.
3. VLÁKNINA
Zaradenie vlákniny do diéty má pre mačku pozitívny vplyv a je teda žiadúca, avšak jej presné množstvo je v súčasnej dobe predmetom štúdií. Vláknina nielenže pozitívne pôsobí na trávenie, ale má aj vplyv na vstrebávanie zložiek krmiva.
4. VODA
Prísun dostatočného množstva kvalitnej vody môže hrať rozhodujúcu úlohu pri metabolickom strese. Je to síce najlacnejší, ale zároveň najdôležitejší výživový faktor. Voda je nenahraditeľná ako základný stavebný komponent buniek a krvi. Je to rozpúšťadlo tráviacich a chcemických reakcií, pozitívne sa podieľa aj v metabolizme dusíkatých látok. Je transportným médiom pre živiny, ale aj odpadové látky. Pomáha regulovať teplotu tým, že odvádza teplo z orgánov. Problémy predovšetkým nastávajú pri nekontrolovateľných stratách, ako je vracanie, hnačky, krvácanie.
5. MINERÁLNE LÁTKY
Je jasné, že vyrovnanosť minerálnych látok je veľmi dôležitá, predovšetkým sa ide o draslík, fosfor, sodík, zinok a horčík. Ale nesmieme zabúdať ani na selén a jód. (Potreba minerálnych látok stúpa adekvátne so zaťažením zvieraťa.)
Nedostatok draslíku vedie k svalovej slabosti, rastovým poruchám, k ochoreniu srdca a obličiek. Sodík je dôležitý na udržanie vodnej bilancie organizmu. Horčík sa spolu s vápnikom podiela na vývoji kostí. Nedostatok horčíku môže viesť k vracaniu, podráždenosti a kŕčom. Železo je súčasťou hemoglobínu. Jeho nedostatok spôsobuje anémiu. Meď je zapojená do mnohých enzymatických procesov a je významná pre syntézu hemoglobínu a pigmentu srsti. Pôsobí aj ako ochrana buniek. Zinok je podstatný pre stav kože a imunitu. Jód je esenciálný pre syntézu thyreoidných hormónov, ktoré kontrolujú celkový metabolizmus organizmu.
6. VITAMÍNY
Stále je tu veľká potreba kvalifikovať požiadavky na vitamíny. Niektoré vitamíny ukázali, že majú dobrý vplyv na organizmus a imunitný systém zvierat. Nie sú zdrojom energie ani stavebných materíálov, ale o to viac sú, síce v malom množstve, potrebné.
Vitamín A – pozitívny vplyv na rast, zrak, bunky kože, srsť.
Vitamín D – pôsobí na rast, na metabolizmus vápnika a fosforu, na kosti a zuby.
Vitamín E – antioxidant, ochrana buniek.
Vitamín K – ovplyvňuje zrážanlivosť krvi.
Vitamín C – dôležitý na hojenie rán a obnovu tkaniva.
Thiamín B1 – metabolizmus cukru a správnu funkciu nervvého systému.
Riboflavín B2 – dôležitý pre bunky.
Pyridoxín B6 – dôležitý pre veľa metabolických reakcií.
Vitamín B 12 – obsahuje kobalt a ten je dôležitý pre obnovu krviniek.
Potlačeniu metabolického stresu je nutné venovať špecifickú pozornosť. Ide o to, aby boli čo najmenšie negatívne interakcie medzi zložkami výživy. Ide o to, maťť čo najkvalitnejšiu stravu, vyrovnanosť zložiek, používať vyskúšané súčasti krmiva, používať teda potravu, ktorá je vhodná pre mačku a jej tráviaci trakt.